30 Mart 2014 Pazar

Saatlerinizi İleri Almayı Unutmayın!


Türkiye'de yerel seçimler dolayısıyla yaz saati uygulamasının başlangıcının 30 Mart'tan 31 Mart'a çekilmesi bazı sorunlara yol açacak.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler 31 Mart Pazartesi günü saat 03.00'dan itibaren bir saat ileri alınacak.

30 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler nedeniyle yaz saati uygulaması bu yıl 1 gün gecikmeli başlayacak. Bakanlar Kurulunun 16 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararı doğrultusunda mart ayının son günü yaz saati uygulamasına geçilecek.

Buna göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler 31 Mart Pazartesi günü saat 03.00'dan itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler 26 Ekim Pazar günü saat 04.00'dan itibaren de bir saat geri alınacak.

Bilgisayarların ve cep telefonlarının haberi yok!

Ancak yaz saati uygulamasında yapılan bu manuel değişiklik bazı sorunlara yol açacak. Bilgisayarlar, cep telefonları gibi teknolojik aletler otomatik olarak yaz saatine 30 Mart Pazar saat 03.00'te geçecek. Yani Türkiye'de halk Pazar sabahı uyandığında cep telefonu ve bilgisayarlarının saatlerinin bir saat ileriye alınması nedeniyle karmaşa yaşayacak.

2011'de de olmuştu.

2011'de de Yükseköğretim Giriş Sınavı nedeniyle Yaz Saati uygulamasına bir gün sonra geçilmişti. Cep telefonları ve bilgisayarlar otomatik olarak saati ileri aldığından birçok kişi sorun yaşamıştı.

Çözüm ne?

Bu sorun çözmek için otomatik yaz saati ayarını devre dışı bırakmak gerekiyor.

Tüm telefonların ama menülerinde Ayarlar ve/veya Genel ana seçenekleri bulunuyor. Saat ve Tarih ayarları, genellikle bu başlıklar altındadır. Öncelikle yapılması gereken, varsa eğer, telefonunuzun otomatik yaz saati ayar işlevini devre dışı bırakmaktır. Bıraktıktan sonra elle ayar yapabilirsiniz. Bilgisayarlarımızın çoğu Windows işletim sistemi kullanıyor. Otomatik yaz saati değişikliği, bu işletim sisteminde de bulunuyor. Otomatik ayarı kapatıp Zaman Dilimi'ni değiştirme veya elle ayarlama, burada da uygulanacak çözümler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen paylaşım hakkında görüşünüzü bizimle paylaşın.