12 Mayıs 2014 Pazartesi

Soğuk Suyla Alınan Duşun Bilinmeyen Faydaları


İlk duyduğunuzda içiniz titremiş olabilir ancak soğuk duş almanın faydalarını öğrendiğinizde denemeyi düşüneceksiniz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir Soğuk suyla duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma bulunmaktadır. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini aktive eder.

Zayıflatır Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji üretmesi gerekir. Bu sayede ısınmaya çalışırken daha çok yağ yakar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlandırır Soğuk su ile duş alanların kan dolaşımının daha hızlı olduğu kaydedilmiştir. Soğuk su kan akışını hayati organlara yönlendirir ve vücudun daha etkin kan dolaşımı yapmasını sağlar. Depresyona karşı etkilidir Soğuk suyun depresyonun semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Depresif zamanlarda soğuk suyun altında bir müddet durduğunuzda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Cilt ve saçların parlamasını sağlar Soğuk su açık gözeneklerin daralmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca soğuk su ile duş alanların saçlarının daha parlak göründüğü belirtilmektedir.

Testesteron seviyesini arttırır. Soğuk duş alan erkeklerde testesteron seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Sperm kalitesini yükseltir Sıcak su ve ortamlar sperm kalitesini düşürür. Bebek sahibi olmak istiyorsanız soğuk duş almanız önerilmektedir.

Daha iyi uyursunuz Uyku sorunu olanlara soğuk duş almaları önerilmektedir. Çünkü soğuk suyun sebep olduğu şok sonrasında vücudunuz rahatlayacak ve uykuya dalmada zorluk yaşamayacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen paylaşım hakkında görüşünüzü bizimle paylaşın.