22 Eylül 2019 Pazar

Zuckerberg, Musk Gibi Girişimcilerin Kullandığı Öğrenme Tekniği: 20 Saat KuralıGünümüz dünyasında bilgiye ulaşmak oldukça kolay fakat bilgiyi tam anlamıyla öğrenip uzmanlık alanı haline getirmek hepimiz için zor bir süreç. Fakat başarıya ulaşmış insanlar, Zuckerberg ve Elon Musk gibi kişiler kendilerini genç yaşlarında nasıl bu kadar donanımlı hale getirebildiler? Cevabı olağan dışı bir zeka değil, ya da insanlık dışı bir çalışma süreci de… Aslında cevabı, herkesin hayatında uygulayabileceği kolay bir yöntemi disiplinli bir şekilde kendi yaşamlarına entegre etmelerinde saklı.Bilim insanı ve yazar olan Josh Kauffman’a göre öğrenmek istediğiniz her neyse, - bu bir enstrüman çalmak, yeni bir dil ve ya bir konu hakkında uzmanlaşmak- tüm bunları 20 saatte tamamlayabileceğiniz.

Josh Kauffman, bu öğrenme sürecinin başarıyla gerçekleşmesi için ilk olarak disiplinli olarak uygulanması gerektiğini söylüyor. Bu öğrenme şekliyle uzmanlaşmak istediğiniz konuya günde ortalama 45 dakika çalışmanız yeterli.

Burada önemli olan çalışacağınız süreyi gerçekten odaklanarak ve sadece öğrenmek istediğiniz konuyla ilgili çalışmalar yaparak geçirmek. Kısacası var olan 20 saatinizi günlere bölerek en verimli şekilde değerlendirmeniz gerekiyor.

Yazar Kauffman, bu konuda Amerika Birleşik Devletleri kurucularından Benjamin Franklin’in öğrenme yöntemine de dikkat çekiyor. Şöyle ki, Benjamin Franklin “Planlı Öğrenme” adını verdiği bu yöntemle sadece 3 yıl alabildiği okul eğitiminin açığını fazlasıyla kapatmayı başarabilmiş bir isim.Onun tekniği “5 Saat Kuralı” olarak da geçiyor. Bu teknik aslında hemen hemen 20 saat kuralı ile aynı. Çünkü, Benjamin Franklin, pazartesinden cumaya koyduğu hedefler doğrultusunda bir saatini öğrenmek istediği konuya ayırarak 1 ayın sonunda yeterli donanıma sahip olmayı başarıyordu.

20 Saat Kuralı’nın diğer tüm detayları ise Josh Kauffman’ın yaptığı TED konuşmasında:Alıntıdır, https://ceotudent.com/zuckerberg-musk-gibi-girisimcilerin-kullandigi-ogrenme-teknigi-20-saat-kurali

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen paylaşım hakkında görüşünüzü bizimle paylaşın.