11 Temmuz 2015 Cumartesi

Yapay zekadan korunmak için 10 milyon dolar bağış yaptı!ABD'li milyarder girişimci Elon Musk, yapay zeka konusundaki ilerlemelerin insanlığa faydalı bir çizgide tutulabilmesi için bir sivil toplum kuruluşuna 10 milyon dolar bağışladı.

Hayatın Geleceği Enstitüsü (The Future of Life Institute) kendilerine bağışlanan paranın 37 ayrı projede kullanılacağını söylüyor. PayPal'ın ve SpaceX'in kurucusu olan Elon Musk, kuruma bağışı Ocak ayında yaptı. Musk Yapay zeka güvenliğinin önemli olduğunu söyleyen önde gelen yapay zeka araştırmacıları işte burada diyen Musk, Onlara katılıyorum, bu yüzden yapay zekayı insan yararına bir çizgide tutmak için 10 milyon dolar bağışlıyorum şeklinde konuşuyor. Bu projelerin arasında bütçesi 136 bin dolar olan ve yapay zeka silahlarını anlamlı insan kontrolünde tutmak için araştırma yapılmasını öngören bir çalışma da var. Yapay zeka araştırma merkezi için de kenara ayrılan 1.5 milyon dolar bulunuyor.

Potansiyel riskler

Bu ek fonun kaynağı ise Açık Yardımseverlik Projesi (Open Philanthropy Project). Yapay zeka merkezi Birleşik Krallık'ta Oxford ve Cambridge üniversiteleri tarafından yönetilecek. Hayatın Geleceği Enstitüsü şu ana kadar tüm dünyadan konu hakkında 300 fon başvurusu aldıklarını söylüyor. Robotlar giderek daha zeki hale gelip insanların yönetiminden daha bağımsız hale gelmeye başladığından bu yana, Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve bilim insanı Stephen Hawking yapay zekanın potansiyel riskleri hakkında uyarılarda bulunan tanınmış isimlerden. Enstitünün başkanı Max Tegmark, Terminatör gibi Hollywood filmlerinde resmedilen kabus senaryolarıyla ilgilenmediklerini söyleyerek şöyle bir uyarıda bulunuyor:

- Terminatör filminin senaryosundaki tehlike bunun bir gün gerçek olabileceği değil, yapay zekanın geleceğinin önümüze getirdiklerini görmemize engel olması. Biz odağımızı kaybetmiyoruz ve bugünkü fonlarla desteklenen 37 ekip gerçek konuları çözmeye yardımcı olacak.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150707_yapay_zeka_bagis

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen paylaşım hakkında görüşünüzü bizimle paylaşın.